- Urszula Kaczorowska
Wyborcy Zjednoczonej Prawicy (ZP) są silniej "odczłowieczani" przez wyborców Koalicji Obywatelskiej (KO), aniżeli wyborcy KO są dehumanizowani przez wyborców ZP – wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk.
- Urszula Kaczorowska
Seniorzy i młodzi rodzice mają stosunkowo większą motywację, by głosować w wyborach samorządowych: potrzebują placów zabaw, żłobków i przedszkoli czy dostępności lekarzy i przychodni. Kwestie światopoglądowe nie będą teraz odgrywały większej roli – powiedział PAP socjolog dr Michał Kotnarowski.
- redakcja OKCYDENT
62 proc. Polaków mówi otwarcie o swoich poglądach politycznych i nie przejmuje się opiniami innych na ten temat. Jednak ponad połowa przyznała, że unika rozmów o polityce i poparciu dla partii politycznych, a 12 proc. nigdy nie porusza tego tematu – wynika z badania przeprowadzonego na Panelu Ariadna. Przyczyny są różne. Wśród nich są obawy o brak zrozumienia, a nawet agresywną reakcję rozmówcy.
- Karolina Duszczyk
Istnieje matematyczna teoria, która pozwalałaby wybrać członków parlamentu w naturalny sposób, odzwierciedlający preferencje wyborców. Dzięki analogicznej formule można wybrać wyświetlane w samolotach filmy – tak, by każdy pasażer znalazł coś dla siebie. Metoda ta może również znaleźć zastosowanie w konkursach, takich jak Popularyzator Nauki, gdzie jury wyłania zwycięzcę.
- Ludwika Tomala
Osoby z niskim poczuciem kontroli społeczno-politycznej, np. nie wierzące, że mają wpływ na politykę, nie zawsze rezygnują z udziału w wyborach. Ich apatię polityczną da się powstrzymać, jeśli ludzie wokoło nich są aktywni i dają przykład pozytywnych obywatelskich postaw - podsumowuje swoje badania psycholożka dr Anna Potoczek.
- Karolina Duszczyk
Najczęstsza zmiana zachowań wyborczych związana jest z demobilizacją i mobilizacją wyborczą - wynika z opublikowanych właśnie wyników badania struktury społecznej POLPAN.
- Ludwika Tomala
USA celuje w pozyskiwaniu najlepszych naukowców z całego świata, Wielka Brytania zabiega o wizerunek światowego lidera innowacyjności, a Francja ma rozbudowaną sieć doradców i attaché naukowych. O roli dyplomacji naukowej i znaczeniu nauki w polityce zagranicznej mówi PAP politolog dr Monika Szkarłat.