- Kazimierz Turaliński
Media i politycy skupiają swoją uwagę na tragicznej śmierci 8-letniego Kamila z Częstochowy. Nikt jednak nie dostrzega, dlaczego tak naprawdę pozwolono kryminaliście znęcającemu się nad rodziną i mieszkającemu z tłumem przypadkowych ludzi na sprawowanie opieki nad małym dzieckiem i dlaczego nikt tej zbrodni nie zapobiegł. Powód tego jest prosty: ponieważ w Polsce pomaganie ofiarom przemocy się nie opłaca.
- Agnieszka Kliks-Pudlik
Tzw. psychiczna męskość, czyli postrzeganie siebie przez pryzmat cech uznawanych za stereotypowo męskie, jest jednym z czynników wpływających na zwiększoną gotowość do agresji wśród osadzonych kobiet. Tak wynika z badań psycholog dr Magdaleny Bolek-Kochanowskiej przeprowadzonych z udziałem 173 kobiet przebywających w zakładach karnych i aresztach śledczych, z których 96 popełniło przestępstwa z użyciem przemocy.
- Anna Mikołajczyk-Kłębek
Prawie 50 proc. kanadyjskich nastolatków piło lub zażywało narkotyki samotnie po wprowadzeniu dystansu społecznego z powodu COVId-19 – wynika z badań. „Trzeba zwiększać środki na profilaktykę opartą na dowodach - bo ona, choć jej efekty nie są tak wyraźnie i od razu zauważalne, to jest ogromnym prezentem dla społeczeństwa” - komentuje dr Marcin Szulc, psycholog, profesor Uniwersytetu Gdańskiego.
- Aleksander Piński
Zabójca po 19 latach spędzonych w więzieniu i Dżynghis Khan to osoby, od których można nauczyć się jak tworzyć efektywną kulturę w organizacjach. Tak twierdzi Ben Horowitz w książce „What You Do Is Who You Are: How to Create Your Business Culture”.
- Kazimierz Turaliński
Dwie największe fale zbrodni z użyciem broni palnej przypadły w Polsce na lata powojenne i pierwszą dekadę po transformacji ustrojowej 1989 roku. Powód? Podaż pistoletów i karabinów. Gdy nie ma powszechnego dostępu do broni (w tym legalnego), to nie ma zabójstw i napadów z jej użyciem.
- Kazimierz Turaliński
Po przestępczości zorganizowanej i terroryzmie islamskim istotne zagrożenie dla współczesnych demokratycznych społeczeństw stanowić zaczynają kulty i sekty religijne, w tym kult szatana. Często marginalizujemy potencjalny motyw zabójcy doszukując się w nim logiki na miarę własnego umysłu, a to wielki błąd merytoryczny. Kto z nas może zrozumieć tok myślenia np. pedofila lub nekrofila? Kto więc zrozumie mordercę...
- Kazimierz Turaliński
Zawsze byłem wielkim zwolennikiem kary śmierci, ale jednocześnie uważam że absolutnie nie powinna być ona stosowana ani nawet obecna w Kodeksie karnym. Jest sprawiedliwa w przypadku dokonanej zbrodni zabójstwa, lecz jedynie na linii ofiara-zabójca, poza tą płaszczyzną tylko niszczy praworządność i paradoksalnie sprzyja popełnianiu najcięższych zbrodni.