- redakcja OKCYDENT
Tłusty czwartek to jeden z dni tradycyjnie świętowanych w Polsce, wypadający według kalendarza chrześcijańskiego w ostatni czwartek przed wielkim postem, czyli 52 dni przed Wielkanocą. Combrowy Czwartek (inaczej Tłusty Czwartek, nazwa pochodzi od obchodów w Małopolsce) rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Polacy spożywają w ten dzień średnio 2,5 pączka na osobę.
- Ludwika Tomala
Dawniej obchody świąt Bożego Narodzenia związane były z większymi przygotowaniami duchowymi - uważa Klara Sielicka-Baryłka, była kustosz - kurator w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Według niej obecnie często głównym punktem Wigilii jest obfita kolacja.
- Ludwika Tomala
W IV wieku zmieniono datę świąt Bożego Narodzenia z 6 stycznia na 25 grudnia. Dlaczego? I co chrześcijańskie święta mają wspólnego z rzymskimi saturnaliami? W rozmowie z PAP odpowiada na te pytania archeolog prof. Andrzej Niwiński z Uniwersytetu Warszawskiego.
- Kazimierz Turaliński
Nie, to nie kult szatana, gdy roześmiana córeczka sąsiadów przebiera się za Batmana a ja z okolicznymi mieszkańcami częstujemy ją cukierkami. To się nazywa dzieciństwo i nie ma nic wspólnego z religią.
- redakcja OKCYDENT
23 września 2023 r. rano pozycja Słońca znalazla się w tzw. punkcie Wagi, co definiuje początek astronomicznej jesieni. O tej porze roku będzie można zobaczyć m.in. częściowe zaćmienie Księżyca, roje meteorów i zakrycie planety Wenus przez Księżyc.
- Jacek Lepiarz
Lany poniedziałek oraz zwyczaj święcenia pokarmów, bez których trudno sobie wyobrazić Wielkanoc w Polsce, są w Niemczech całkowicie nieznane. Natomiast równie popularne jak w Polsce jest tam malowanie pisanek. Ponadto niemieckie dzieci mogą w czasie Świąt Wielkanocnych liczyć na słodkie prezenty, jeżeli wykażą się wystarczającą determinacją w szukaniu ukrytych przez rodziców łakoci.
- Michał Zabłocki
W Rosji Pascha - bo tak nazywana jest Wielkanoc przez prawosławnych - wypada w tym roku tydzień później niż w Polsce. Zgodnie z przyjętym w Cerkwi kalendarzem juliańskim, święto to obchodzi się nieco później niż u katolików. Jest to dzień radosny, związany z początkiem wiosny, który mieszkańcy Rosji na ogół spędzają z rodziną.