- Karolina Duszczyk
Urządzenie lokacyjne, zainstalowane np. na platformach bezzałogowych (dronach), może dostarczyć dokładnych danych nawigacyjnych podczas długotrwałego lotu bez wykorzystania urządzeń nawigacji satelitarnej i niezależnie od pogody. Taki system przetwarzania i rozpoznawania obrazów terenu w czasie rzeczywistym opracował WAT i Politechnika Świętokrzyska.
- Marek Matacz
Grupa hakerów Anonymous odpowiedzialna m.in. za wyłączanie prorządowych rosyjskich mediów, czy internetowych stron Kremla, prawdopodobnie jest zdolna także do dużo poważniejszych ataków. Dzisiaj świat hakerom przyklaskuje, ale trzeba pamiętać, że praktycznie nie ma nad nimi kontroli - mówi dr Karolina Małagocka z ALK.
- redakcja OKCYDENT
Wojna w Ukrainie zwiększyła skalę cyberzagrożeń, na które Polska nie jest gotowa. Jednym z nich jest aktywność rosyjskich trolli w polskim internecie, dziennie publikują oni około 120 tys. fake newsów. Eksperci nie wykluczają nasilonych ataków na administrację i infrastrukturę krytyczną. Dla Rosjan sieci elektroenergetyczne i telekomunikacyjne to istotny strategicznie obszar, co pokazuje szturm na elektrownię w Czarnobylu.
- redakcja OKCYDENT
Anonymous, najbardziej znany kolektyw haktywistów, opublikował kolejne zdjęcia zhakowanych, rządowych stron internetowych w Rosji i na Białorusi. Od początku inwazji na Ukrainę grupa, która oficjalnie wytoczyła cyberwojnę Władimirowi Putinowi, nie przestaje atakować także prokremlowskich instytucji i mediów.
- Marek Matacz
W cyberwojnie Rosja ma duże doświadczenie, a wojna dezinformacyjna jest zaplanowana na długo. Zachód musi nauczyć się wojować tą bronią lepiej. Potrzebne jest szkolenie społeczeństwa w rozpoznawaniu dezinformacji czy stworzenie dobrych systemów rozpoznających pochodzenie informacji - mówi dr hab. Aleksandra Przegalińska, prof. ALK.
- Kazimierz Turaliński
Polacy to naród patriotyczny, gotowy bronić swej niepodległości, ale nierozważny. Nie wyciągamy wniosków z klęsk poprzednich wojen, lecz je gloryfikujemy i w imię źle rozumianego romantyzmu chcemy wręcz powtarzać dawne strategiczne błędy. Co powinniśmy zrobić, aby tym razem ograniczyć straty i realnie zaszkodzić wrogowi?
- Ludwika Tomala
Władze szukając terrorystów czy dysydentów mogą analizować sieci społeczne. I wskazywać, kto w danej grupie jest liderem. Wystarczą jednak proste ruchy, aby wyprowadzić w pole obecne algorytmy. I ukryć znaczenie kluczowych osób - pokazują badania m.in. Polaków.