- redakcja OKCYDENT
Entuzjaści idei sztucznej inteligencji z atrybutami umysłu ludzkiego, przekonują, że powstanie ona już w ciągu najbliższych 5–10 lat. – Ten, kto tego dokona, przejmie władzę nad całym światem – ocenia Edi Pyrek. Siła wynikająca z połączenia dostępu do zasobu wszystkich globalnych informacji, gigantycznej mocy obliczeniowej i pewnego stanu świadomości nie będzie w stanie równać się z żadnym znanym ludziom rodzajem broni.
- Kazimierz Turaliński
Relacje niemiecko-chińskie i amerykańsko-ukraińskie są kluczowe dla Polski, dla jej bezpieczeństwa oraz przetrwania ewentualnej wojny z Rosją. Egzotyczne powiązania geopolityczne tworzą nieoczywiste ryzyka i szanse.
- Kazimierz Turaliński
Sztuczna inteligencja może niedługo zniszczyć cały internet efektem "ulotkarzy". 25 lat temu każdy z nas czytał reklamy wrzucane do skrzynek na listy, ale gdy ich ilość przekroczyła masę krytyczną, zaczęły trafiać hurtem prosto do kosza na śmieci. Ten sposób komunikacji z klientami umarł śmiercią nagłą i tragiczną.
- redakcja OKCYDENT
Poparcie dla Ukrainy i polityki skupiającej się na pomocy zaatakowanemu krajowi jest szerokie, ale najsilniejsze w państwach mających doświadczenia z polityką Kremla w czasach Związku Radzieckiego. Wyjątek to sprawa członkostwa Kijowa w NATO.
- Kazimierz Turaliński
Dzisiaj już tylko - powiedzmy z włoska - "imbecillo" jest w stanie śmiać się z armii rosyjskiej i "orków". Przez propagandę zniekształcającą obraz żołnierzy Putina przebijają się zabójcze dla Zachodu fakty, dotąd z premedytacją ukrywane.
- redakcja OKCYDENT
Polska została przyjęta do NATO 25 lat temu. Obchody rocznicy zbiegają się w czasie z przyjęciem do grona państw sojuszniczych Szwecji, która będzie istotnym wzmocnieniem NATO, szczególnie wschodniej flanki. Przed europejskimi członkami Sojuszu stoi poważne wyzwanie związane z budowaniem potencjału odstraszania i obrony przed ewentualnym atakiem ze strony Rosji.
- Kazimierz Turaliński
Kreml wie, że nie dysponuje dostatecznymi środkami by samodzielnie zniszczyć Zachód. Jest w stanie zorganizować w stosunkowo krótkim czasie około miliona żołnierzy i wyposażyć ich w wozy opancerzone oraz proste czołgi, ale to nie wystarczy do pokonania sił zbrojnych zwłaszcza USA. Niestety, wcale nie musi.