Uhonorowany obywatel Gdańska, znany i szanowany biznesmen. Sponsor klubu sportowego LECHIA Gdańsk. Bohater książek, programów telewizyjnych, odtwórca epizodycznej roli i konsultant w filmie Olafa Lubaszenki pt. „Sztos”. Z wykształcenia ogrodnik. 

Prywatnie niekwestionowany król złodziei samochodów i ojciec chrzestny pomorskiego świata przestępczego.

Nikoś urodził się w 1954 roku w Gdańsku. Karierę rozpoczynał w 1973 roku w słynnych klubach „Lucynka” i „Maxima” prowadzonych przez Michała A. pseud. Mecenas – jednego z najbogatszych Polaków. To on wprowadził młodego i niezbyt postawnego, ale lojalnego mu chłopaka w nielegalny handel walutami i bursztynem. Cinkciarze korzystali zwykle z protekcji funkcjonariuszy SB, za co odwdzięczali im się informacjami oraz dostępem do dolarów i marek – niezbędnych w budżecie operacyjnym wywiadu zagranicznego. Już w latach 70-tych zorganizował swoją pierwszą grupę przestępczą, zrzeszającą kilkunastu cinkciarzy gwarantujących mu wysokie dochody. Wtedy też ożenił się po raz pierwszy i szybko owdowiał.

Ważnym epizodem w życiorysie pomorskiego gangstera był wyjazd do Budapesztu, w którym można było zarobić o wiele większe pieniądze niż w Trójmieście. Tam nawiązał współpracę z przyjeżdżającym na gościnne występy polskojęzycznym światem przestępczym. Przyszli bossowie Pruszkowa, Baranina, Zbigniew Nawrot czy Ricardo Fanchini, prowadzili wtedy pierwsze interesy właśnie w tym mieście. Kradli i oszukiwali m.in. przy nielegalnym obrocie dewizami. To tam szlify zbierali ludzie, którzy rządzili polskim podziemiem w latach 90-tych.

Do Polski Nikodem powrócił już jako majętny właściciel czarnego Porsche...

 Czytaj resztę artykułu w naszym tematycznym serwisie kryminalnym: "Przestępczość.pl"

 TPL_BACKTOTOP