- Charles Goodhart
Pod koniec II wojny światowej wszystkie walczące kraje, poza USA, były wyczerpane. Stany Zjednoczone stały się światowym liderem przemysłowym i wyszły z recesji lat 30. XX w. W tym kontekście Brytyjczycy – pod intelektualnym przywództwem Keynesa – chcieli, aby międzynarodowy program i instytucje były ekspansywne, żeby umożliwić szybszą, bardziej efektywną i lepszą odbudowę gospodarczą.
- Agata Szwedowicz
Pod domami, ulicami, trawnikami Muranowa nadal jest getto - zachowały się fundamenty, ślady piwnic czy resztki schronów, gdzie ludność getta szukała ocalenia - mówi PAP prof. Jacek Leociak, autor wydanej właśnie książki "Podziemny Muranów".
- Mariusz Jarosiński
19 kwietnia 1943 r. żydowscy bojownicy z ŻOB i ŻZW stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do likwidacji warszawskiego getta. "Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy" – mówił o podjętej wtedy walce Marek Edelman, jeden z przywódców powstania.
- redakcja OKCYDENT
W czasie wojny co piąty dorosły Niemiec należał do NSDAP, w Wehrmachcie służyło 15,6 mln młodych Niemców i Austriaków, a Hitlera popierały wielkie koncerny przemysłowe. Niechęć do rozliczeń w RFN po wojnie była więc „naturalną niechęcią do przyznania się do winy swojej lub swoich bliskich” – ocenia w rozmowie z PAP historyczka dr Joanna Lubecka z IPN.
- Michał Szukała
22 lutego 1944 r., premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill wygłosił w Izbie Gmin przemówienie ujawniające decyzje, które zapadły na konferencji w Teheranie. Mowa Churchilla była faktycznym przyzwoleniem dla zaboru przez ZSRS większości wschodnich ziem Polski.
- dr Marek Piotr Deszczyński
Kampania 1939 r., potocznie i nieściśle zwana wrześniową, należy do wydarzeń, które wywarły największy wpływ na dzieje powszechne. Z perspektywy czasu wydaje się uprawnioną teza, że nad Wisłą, w ciągu niecałego roku, jaki minął od przedłożenia 24 października 1938 r. Polsce żądań władz III Rzeszy do chwili, gdy 6 października 1939 r. umilkły działa walczących armii, nastąpił przełom w biegu II wojny światowej.
- redakcja OKCYDENT
Od 40 do 60 tys. mieszkańców warszawskiej Woli zginęło w dniach 5-7 sierpnia 1944 r. w masowych egzekucjach dokonywanych przez oddziały niemieckie na rozkaz Hitlera w celu "oczyszczenia Warszawy z ludności cywilnej". Była to największa jednostkowa zbrodnia w historii Polski i największa masakra ludności cywilnej w Europie podczas II wojny światowej.