- Kazimierz Turaliński
Nie, to nie kult szatana, gdy roześmiana córeczka sąsiadów przebiera się za Batmana a ja z okolicznymi mieszkańcami częstujemy ją cukierkami. To się nazywa dzieciństwo i nie ma nic wspólnego z religią.
- redakcja OKCYDENT
23 września 2023 r. rano pozycja Słońca znalazla się w tzw. punkcie Wagi, co definiuje początek astronomicznej jesieni. O tej porze roku będzie można zobaczyć m.in. częściowe zaćmienie Księżyca, roje meteorów i zakrycie planety Wenus przez Księżyc.
- Jacek Lepiarz
Lany poniedziałek oraz zwyczaj święcenia pokarmów, bez których trudno sobie wyobrazić Wielkanoc w Polsce, są w Niemczech całkowicie nieznane. Natomiast równie popularne jak w Polsce jest tam malowanie pisanek. Ponadto niemieckie dzieci mogą w czasie Świąt Wielkanocnych liczyć na słodkie prezenty, jeżeli wykażą się wystarczającą determinacją w szukaniu ukrytych przez rodziców łakoci.
- Michał Zabłocki
W Rosji Pascha - bo tak nazywana jest Wielkanoc przez prawosławnych - wypada w tym roku tydzień później niż w Polsce. Zgodnie z przyjętym w Cerkwi kalendarzem juliańskim, święto to obchodzi się nieco później niż u katolików. Jest to dzień radosny, związany z początkiem wiosny, który mieszkańcy Rosji na ogół spędzają z rodziną.
- redakcja OKCYDENT
W ciągu wieków polskie obyczaje wielkanocne zmieniły się tylko nieznacznie. Wprawdzie na świątecznym stole nie stawia się już półmiska ze świńską głową, za to wciąż królują baranek z ciasta, kolorowe pisanki i kraszanki, tradycyjne baby i mazurki. Mimo że święta wielkanocne nie są już tak mocno związane z obrzędami religijnymi, nadal 2/3 Polaków deklaruje udział w nabożeństwach Wielkiego Tygodnia, a 4/5 pości w Wielki Piątek.
- redakcja OKCYDENT
Ze świętami Wielkanocy związane są takie symbole jak palma, jajko, sól, chrzan. O znaczeniach tych symboli opowiada dr Katarzyna Waszczyńska z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Wyjaśnia, że symbole te z jednej strony wywodzą się z religii chrześcijańskiej, z drugiej – sięgają tradycji pogańskiej.
- redakcja OKCYDENT
Praktyki monopolistyczne, naruszenia polityki prywatności, mikrotargetowanie i nielegalne gromadzenie danych użytkowników oraz wywieranie szkodliwego wpływu społecznego to tylko część zarzutów stawianych platformom internetowym i koncernom z tzw. grupy GAFAM, które stały się celem amerykańskiego Kongresu i Unii Europejskiej.