- redakcja OKCYDENT
– Połowa chłopców, którzy wychodzą z zakładów poprawczych, młodzieżowych ośrodków wychowawczych, ponownie dopuszcza się jakiegoś czynu zabronionego – mówi Marcin Wolny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Zdaniem ekspertów kluczowe jest szybsze reagowanie na pierwsze symptomy zatargu z prawem i szersze wsparcie rodzin, aby faktycznie pełniły podstawową rolę wychowawczą.
- Anna Bugajska
Szanse na odkrycie średniowiecznej albo renesansowej perełki są już właściwie zerowe – powiedział w rozmowie z PAP dr Dariusz Wilk, ekspert w dziedzinie kryminalistyki, specjalizujący się w metodach wykrywania fałszerstw dzieł sztuki. Jak dodał, w Polsce nie istnieją mechanizmy usuwania falsyfikatów z rynku sztuki.
- Ludwika Tomala
Prawo karne nie poradzi sobie z dylematami, które pojawiają się wraz z obecnością sztucznej inteligencji i robotów - uważa filozof i prawnik dr Kamil Mamak. Jeśli nie będzie podmiotów, którym można przypisać odpowiedzialność za krzywdę, trzeba znaleźć inne sposoby zaspokajania poczucia sprawiedliwości - uważa.
- redakcja OKCYDENT
Większość adwokatów miała styczność z nieprawidłowym stosowaniem przepisów o tymczasowym aresztowaniu. Niemal 80% ocenia standardy jego orzekania jako niezadowalające – wynika z raportu przygotowanego przez Naczelną Radę Adwokacką. Teoretycznie tymczasowe aresztowanie ma być najsurowszym środkiem zapobiegawczym i stosowane w wyjątkowych sytuacjach, w praktyce jest jednak często nadużywane.
- redakcja OKCYDENT
Rozwój cyberprzestępczości postępuje w kierunku budowania powiązań o charakterze mafijnym i wykorzystywania zaawansowanych technologicznie rozwiązań, po jakie sięgają służby specjalne. Coraz częściej służy do tego także sztuczna inteligencja, która przyniosła ze sobą szereg nowych zagrożeń.
- redakcja OKCYDENT
Według Global Terrorism Database przybywa ataków terrorystycznych z użyciem broni palnej, a właśnie takie ataki pozostają najbardziej śmiercionośne. Zamachy powiązane są z łączną liczbą broni na legalnym i nielegalnym rynku, stąd są tak liczne w USA, na które przypada 40% sztuk broni znajdującej się globalnie w rękach ludności cywilnej. Eksperci ostrzegają, że w Europie również jej przybywa, m.in. ze względu na wojnę w Ukrainie.
- Kazimierz Turaliński
Dzisiejsze prawo łaski wiąże się z czynem sprawcy, a nie z jego kwalifikacją prawną przyjętą przez sąd, co odpowiada np. rozwiązaniom przyjętym w USA. Po tzw. Aferze Watergate następca prezydenta Nixona ułaskawił go z góry za wszelkie możliwe przestępstwa, a Donald Trump ułaskawił dopiero oskarżanego rapera Lil Wayne’a.