- redakcja OKCYDENT
Rozwój cyberprzestępczości postępuje w kierunku budowania powiązań o charakterze mafijnym i wykorzystywania zaawansowanych technologicznie rozwiązań, po jakie sięgają służby specjalne. Coraz częściej służy do tego także sztuczna inteligencja, która przyniosła ze sobą szereg nowych zagrożeń.
- redakcja OKCYDENT
IBM Security opublikował doroczny raport X-Force Threat Intelligence Index. W latach 2021-2022 tylko nieznacznie spadła liczba ataków typu ransomware, za to podniosła się skuteczność ich wykrywania i zapobiegania. Cyberprzestępcy wciąż jednak rozwijają swoje techniki, co doprowadziło do skrócenia średniego czasu przeprowadzenia ataku ransomware z 2 miesięcy do niecałych 4 dni.
- Kazimierz Turaliński
Typowy paryżanin nie bardzo rozumie w jak dużym stopniu chroniące go rozwiązania techniczne utrudniają życie wyłącznie jemu samemu, a nigdy profesjonalnemu złodziejowi.
- Inicjatywa Stop Walkom Psów
- Video Field: https://www.youtube.com/watch?v=e8SgaoZOdi8
We wrześniu Komenda Miejska w Opolu poinformowała o zatrzymaniu mężczyzny, podejrzewanego o organizowanie walk psów. Proceder ten, choć nielegalny w świetle polskiego prawa, wciąż ma miejsce w naszym kraju, m.in. w Nowej Hucie, w okolicach Gniezna oraz Nowego Dworu Mazowieckiego. Tego rodzaju krwawe wydarzenia odbywają się jednak w pełnej tajemnicy, przez co rzadko dowiaduje się o nich opinia publiczna.
- Currency One
Dziś, 12 października, obchodzimy Dzień Bezpiecznego Komputera. Takie dni ustanawiane są po to, aby uświadomić zagrożenia, jakie coraz częściej dotyczą cyberprzestrzeni, z której korzysta już niemal 87 proc. Polaków. A liczba przestępstw internetowych rośnie z roku na rok, osiągając w 2020 roku, jak podaje Rzeczpospolita, niemal 55 000.
- PAP MediaRoom
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa umożliwia anonimowe zgłoszenie zaobserwowanego przez obywatela wykroczenia lub przestępstwa. W tym roku odnotowano aż 10 tys. tego typu zgłoszeń tylko w policyjnym garnizonie mazowieckim. Większość z nich się potwierdziła.
- redakcja OKCYDENT
W szczycie pandemii ataki phishingowe wzrosły o 220 proc. Także tegoroczne dane pokazują, że cyberprzestępcy są coraz sprawniejsi i bardziej kreatywni – skradzionych haseł używają już w ciągu czterech godzin od ataku. Dotychczasowe mechanizmy zabezpieczeń okazały się niewystarczające, rozwiązaniem może być uwierzytelnianie dwuskładnikowe, z potwierdzeniem tożsamości za pomocą dwóch różnych sposobów.