Z nadejściem zimy Amerykańskie Towarzystwo Serca (American Heart Association - AHA) ostrzegło sercowców przed nierozważnym odgarnianiem śniegu z podjazdu czy chodnika. Podkreślają, że odśnieżanie to duży wysiłek, który, zwłaszcza w kontekście niskiej temperatury, może doprowadzić do incydentu sercowo-naczyniowego. Jeśli masz chory układ krążenia odśnieżaj z głową lub… poproś sąsiada – radzą amerykańscy naukowcy.

"Odgarnianie śniegu można porównać do szczytowego wysiłku podczas próby wysiłkowej, zatem powoduje znaczne obciążenie serca. Jeśli zaś odśnieża ktoś, kto generalnie prawie się nie rusza, ryzyko zawału jest wysokie" – ostrzega kardiolog Luke Laffin z Cleveland Clinic.

Barry Franklin, autor ostrzeżenia AHA dla sercowców dotyczącego ryzyka związanego z odśnieżaniem, zwrócił w nim uwagę na dodatkowy czynnik związany z pogodą. Niskie temperatury powodują wzrost ciśnienia skurczowego przy jednoczesnym kurczeniu się naczyń krwionośnych. Jego zdaniem w Stanach Zjednoczonych co roku umiera setki osób, które z chorym sercem podjęły się szybkiego (nierozważnego) odśnieżania.

Polski kardiolog prof. Artur Mamcarz, kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podkreśla jednak, że u osób, które zwykle się nie ruszają, każdy intensywny wysiłek podnosi znacząco ryzyko sercowo-naczyniowe.

"Jeśli ktoś siedzi w domu przez całe miesiące, a nagle śnieg spadnie i taka osoba rusza do szybkiego odśnieżania chodnika czy podjazdu, to rzeczywiście, ilość wysiłku fizycznego jest wówczas tak duża, że generuje to zwiększone ryzyko sercowo-naczyniowe. Innymi słowy, chodzi o podjęcie wysiłku nieadekwatnego do możliwości organizmu. Zresztą, nie chodzi tu konkretnie o śnieg. To ryzyko jest wysokie także na przykład przy ładowaniu węgla do piwnicy" – mówi prof. Mamcarz.

Jakie więc rady dla sercowców (i nie tylko)? Profesor podkreśla, że należy ruszać się przez cały rok. Oczywiście z głową, zatem w razie przebycia zawału – zgodnie z indywidualnymi zaleceniami od profesjonalisty medycznego. "Aktywność fizyczna jest nie tylko profilaktyką, ale i lekiem" – podkreśla.

Dodaje, że ktoś ze stwierdzonymi problemami sercowymi powinien przestrzegać zaleceń swojego lekarza, czyli m.in. stosować przepisane leki, odpowiednią dietę i… aktywność fizyczną właśnie. Specjaliści z Cleveland Clinic podpowiadają zaś, że odśnieżać należy z głową, czyli:

  • robić to powoli,
  • jeśli czujesz zmęczenie, zrób przerwę i odpocznij. W ogóle warto robić częste przerwy podczas takiego dużego wysiłku jak odśnieżanie,
  • pij wodę! To konieczne,
  • jeśli masz kłopoty z oddychaniem, ból w plecach, klatce piersiowej – dzwoń po pogotowie,
  • jeśli zmagasz się z kilkoma chorobami (np. otyłość, cukrzyca, nadciśnienie, niewydolność serca) i na dodatek masz ponad 55 lat – poproś sąsiada o odśnieżanie. A sam zapisz się na odpowiednie dla twojej kondycji ćwiczenia fizyczne – kto wie, może następnej zimy będziesz mógł odśnieżać sam.


Źródło informacji: Serwis Zdrowie

 



TPL_BACKTOTOP