Demokracja jest jednym z najcenniejszych zasobów Unii Europejskiej i należy ją stale aktualizować i bronić na wszystkich poziomach – podkreśla prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, sprawozdawczyni opinii Komitetu Regionów na temat europejskiego planu działania na rzecz demokracji.
Projekt opinii, który przegłosowała Komisji Obywatelstwa, Sprawowania Rządów, Spraw Instytucjonalnych i Zewnętrznych (CIVEX) Europejskiego Komitetu Regionów, trafi pod obrady Komitetu na sesji plenarnej, którą zaplanowano w dniach 30 czerwca – 2 lipca.
„Demokracja jest jednym z najcenniejszych zasobów Unii Europejskiej i należy ją stale aktualizować i bronić na wszystkich poziomach – regionalnym, lokalnym, krajowym i europejskim” – podkreśliła Dulkiewicz przedstawiając projekt.
Zdaniem prezydent Gdańska, przedstawiciele lokalni i regionalni stanowią ważny filar walki z dezinformacją i podtrzymywania demokratycznej debaty politycznej z obywatelami. „Mogą odgrywać zasadniczą rolę w promowaniu umiejętności korzystania z mediów cyfrowych, krytycznego myślenia i przejrzystości kampanii politycznych” - wyjaśniła.
W projekcie opinii podkreślono, że Komitet Regionów z zadowoleniem przyjmuje inicjatywę Komisji Europejskiej w postaci Europejskiego Planu działania na rzecz demokracji (EPDD). Wskazano, że w europejskiej przestrzeni publicznej i politycznej można zaobserwować wzrost zagrożeń związanych z populizmem i nacjonalizmem, z manipulacją społeczeństwem, używających dezinformacji, mowy nienawiści i kreujących teorie spiskowe.
„Prowadzi to do polaryzacji, agresji, nietolerancji i poważnych deficytów w zakresie solidarności społecznej” – podkreślili samorządowcy.
W projekcie opinii zauważano, że Unia Europejska to organizm, przypominający swoją strukturą naczynia połączone. Pogorszenie stanu praw i wolności obywatelskich w jednym kraju członkowskim, ma – według samorządowców - realny, negatywny wpływ na demokrację w całej europejskiej rodzinie i jest zagrożeniem dla naszych wspólnych wartości.
Komitet Regionów zaznaczył, że podnoszenie świadomości obywateli to długotrwały i złożony proces, polegający m.in. na rozwijaniu umiejętności w zakresie korzystania z mediów w tym radzenia sobie z nowymi sposobami uzyskiwania dostępu do informacji i ich rozpowszechniania. Zdaniem samorządowców, umiejętności te muszą iść w parze z krytyczną analizą informacji i jej źródeł.
„Europejska demokracja jest zagrożona nie tylko przez zewnętrznych agresorów dążących do destabilizacji UE, ale również przez czynniki wewnętrzne atakujące to, co w UE najważniejsze – wspólnotę” – wskazał KR.
Wezwał przy tym do położenia nacisku na edukację Europejczyka, „świadomego, pełnego tolerancji, zdolnego do kompromisów oraz pokojowego rozwiązywania konfliktów. Współistnienie różnych poglądów i postaw, to prawdziwa szczepionka przeciw fanatyzmom, rasizmowi i konfliktom etnicznym”.
Komitet Regionów dostrzega zasadność powołania do życia europejskiej agencji której zadaniem byłaby profilaktyka w zakresie walki z dezinformacją, mową nienawiści, nietolerancją, przemocą wobec konkretnych grup społecznych, rozpowszechniania teorii spiskowych.
W projekcie opinii zwrócono uwagę na rolę rzetelnego dziennikarstwa, również na poziomie lokalnym, w budowaniu zaufania społecznego. „Niezależne media tworzą jeden z najważniejszych filarów demokracji, mają realny wpływ na poziom debaty publicznej” – zaznaczył KR.
Celem europejskiego planu działania na rzecz demokracji jest wzmocnienie pozycji obywateli i budowanie bardziej odpornych demokracji w całej UE. Realizacji tego celu służą działania: promujące wolne i uczciwe wybory, umacniające wolność mediów, zwalczające dezinformację. Działania te mają być realizowane podczas całej kadencji obecnej Komisji Europejskiej.
kic/
Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP