- Urszula Jabłońska, Renata Chrzanowska
W pierwszych wiekach chrześcijaństwa następcę świętego Piotra wybierali duchowni, biskupi oraz lud Rzymu i najbliższych okolic, potem - kardynałowie. W miarę upływu czasu wybór papieża był coraz bardziej precyzowany i uniezależniany od wpływów zewnętrznych. Do VIII wieku wybór papieża był zatwierdzany przez cesarzy.
- Ludwika Tomala
Czy nazwie "Polska" dało początek plemię Polan? O tym, skąd mogą pochodzić i jak się mogą kształtować nazwy geograficzne, opowiadał przed laty w rozmowie z PAP językoznawca prof. Witold Mańczak - członek Polskiej Akademii Umiejętności, emerytowany wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego: nazwom Polska oraz Polacy dało początek plemię Polan, z którego wywodzi się dynastia Piastów.
- Anna Kruszyńska
Historia Polski oraz historia Ukrainy bardzo często się przeplatały. Można powiedzieć, że współpraca polsko-ukraińska sięga aż początków naszych państw - mówi PAP dr Piotr Kroll, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
- Szymon Zdziebłowski
Żenili się z Egipcjankami i pracowali na podobnych stanowiskach, jak inni mieszkańcy Doliny Nilu. Wbrew stereotypom nie wznieśli piramid, a ich życie wcale nie musiało być cięższe, niż Egipcjan wykonujących niewdzięczne zawody. O niewolnikach w Egipcie opowiada PAP dr Andrzej Ćwiek.
- Szymon Zdziebłowski
Około trzy tysiące lat temu doszło w Egipcie do rewolucji - kapłani, przejąwszy władzę w Tebach, wywrócili do góry nogami praktyki związane z pogrzebem. Od tej pory komory grobowe nie były już zdobione malowidłami - treści miały się znaleźć na... sarkofagu. Prof. Andrzej Niwiński opisuje wszystkie sarkofagi z tego okresu - obiekty, które miały odzwierciedlać wszechświat.
- Maciej Jaszczuk
Zmiany klimatu, embarga handlowe, przerwane łańcuchy dostaw handlu międzynarodowego, masowe migracje. Eric H. Cline rysuje zaskakująco współczesny obraz problemów państw z basenu Morza Śródziemnego… w epoce brązu w książce „1177 przed Chr. Rok, w którym upadła cywilizacja”.
- Szymon Zdziebłowski
Kamienne główki naśladujące rzeźby z azjatyckiego regionu Gandhara i posąg ukazujący bóstwo znane z głębi Afryki odkryli archeolodzy w czasie badań świątyni w Berenike w Egipcie nad Morzem Czerwonym - poinformowali badacze z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.