- redakcja OKCYDENT
Chińskie platformy marketplace podbijają europejski rynek e-commerce, a liczba ich klientów w Europie szybko rośnie – w 2023 roku w państwach Unii Europejskiej oraz w Wielkiej Brytanii udział konsumentów, którzy dokonali zakupów w handlu elektronicznym od chińskich sprzedawców, wynosił 40 proc. lub więcej.
- dr Błażej Lepczyński
Kraj Klonowego Liścia może się pochwalić dużym i stabilnym sektorem bankowym. Usługi bankowe cieszą się w Kanadzie ogromną popularnością, o czym świadczy bardzo wysoki wskaźnik ubankowienia. Co najmniej 99 proc. obywateli tego kraju posiada konto w instytucji finansowej.
- Bogdan Góralczyk
Po blisko trzech latach zmagań, przetargów, dociekań i spekulacji okazało się, że – jednak żelazna – zasada „zbyt wielki by upaść” (too big to fail) nie obowiązuje w dzisiejszych Chinach. Sąd w Hongkongu ogłosił bowiem upadłość giganta deweloperskiego Evergrande (po chińsku: Hengda), który zostawił po sobie niebagatelne zadłużenie, rzędu 326 mld dol., a to rodzi naturalnie kolejne spekulacje: co dalej?
- Katarzyna Zarzecka
Jakie są przyczyny przejmowania masowo ziemi w Afryce? Dlaczego państwa arabskie od lat kupują setki hektarów oraz czym jest zielony kolonializm? To pytania, które zadają sobie przedstawicielu różnych organizacji na świecie, zajmujących się gruntami i handlem nimi, szczególnie na Czarnym Kontynencie.
- redakcja OKCYDENT
– Mamy problem, który nazywamy „italian sounding”. Polega on na tym, że pewne produkty udają włoskie – mają kolory naszej flagi albo włosko brzmiącą nazwę – ale nie są oryginalne. Ten rynek jest wart 90 mld euro, więc dla naszej gospodarki jest to bardzo szkodliwe – mówi Elisabetta Caprino, dyrektorka generalna Włoskiej Izby Handlowo-Przemysłowej.
- Iwo Wójcik
Nie ulega wątpliwości, że wojna w Ukrainie, zasługująca przede wszystkim na najsurowsze potępienie jako akt barbarzyństwa ze strony Federacji Rosyjskiej, to już także gospodarczy fait marquant trzeciej dekady XXI w. – szczególnie w Europie. Obecnie jednak nie da się przewidzieć politycznego wymiaru po jej zakończeniu.
- dr Błażej Lepczyński
Współczesna chińska bankowość narodziła się w epoce głębokiej izolacji w dość odległej od Pekinu i Szanghaju prowincji Shanxi, która jednak stanowiła w czasach dynastii Qing podstawę gospodarczą Chin.